Bisiklet Dergisi

ŞAMPİYONUN GÖZYAŞLARI

1956 yılında, artık kariyerinin sonbaharına gelmiş olan Coppi, Giro di Lombardia’yı belki de son kez kazanma umuduyla yarışa başlamıştı. Daha önceden 5 galibiyeti bulunuyordu ve altıncı kez kazanması halinde kendisine ait rekoru geliştirmiş olacaktı. Ancak rakipleri de oldukça kuvvetliydi. Esami listesinde Dünya Şampiyonu Rik Van Steenbergen, geleceğin Dünya Şampiyonu Rik Van Looy, klasik uzmanları Fred De Bruyne ve Louison Bobet göze çarpan ilk isimerdendi. Bir de aynen Coppi gibi kariyerinin sonuna yaklaşmış olan Fiorenzo Magni vardı. Magni de o sene Giro del Piemonte ve Giro del Lazio’yu kazanmış ve köprücük kemiğini kırmasına rağmen devam ettiği Giro d’Italia da efsanevi bir ikincilik elde etmişti.

Coppi-Magni ikilisinin birbirinden pek hoşlanmadığı zaten bir sır değildi, ancak 1955 yılının İtalya Turu’ndaki yakın mücadeleleri aralarındaki görünmez ama görünür gerginliğin bir kademe daha yükselmesine neden olmuştu. Fiorenzo Magni, Giro’yu Coppi’nin yalnızca 13 saniye önünde kazanmış ve en yaşlı şampiyon ünvanını da devralmıştı.

Coppi, daha önceki beş zaferinde olduğu gibi yine Ghisallo’da atak yaptı ve pelotondan uzaklaştı. Yarışın sonuna gelinirken Coppi ve kaçış grubu, yakaladıkları farkı yarışın sonuna dek koruyabilecek gibi görünüyordu. Coppi için işler yolundaydı. Herkesin kafasındaki senaryoya göre Vigorelli’ye geldiklerinde son atağını yaparak yarışı kolayca kazanacak ve kendine ait olan rekoru geliştirecekti.

Coppi’nin zaferininin önünde neredeyse hiçbir engel kalmamıştı ancak tam bu sırada devreye en büyük destekçisi girdi ve işin şekli değişti.

Coppi’nin sevgilisi, meşhur Beyazlı Kadın, yarışı pelotonu takip eden takım otomobilinin içinden izliyordu ve otomobil bir ara pelotona yanaştığında kendini tutamayarak Magni’ye laf attı. Öyle pek ağır bir şey demedi aslında, rivayete göre sadece “İşte benim Faustom sana haddini bildirdi” gibilerinden bir şey söylemişti, ancak bu sözlere eşlik eden el hareketi (bir elin kıvrılmış olan diğer kolun pazısı üzerine konması suretiyle oluşturulan meşhur jest) Magni’yi çileden çıkarmaya yetmişti.

Gururu kırılan Magni çok sert bir takip başlattı ve grup Coppi’yi Milan’a girerken yakaladı. Vigorelli’ye geldiklerinde Coppi tek başına kaçmaya çalıştı. Çok iyi tanıdığı bu eski velodromda, 1942’de saat rekoru kırdığı, çok sayıda pist başarısı kazandığı, Lombardia’yı beş kazandığı bu pistte son bir galibiyet istiyordu. Ancak bir fark yaratsa da, bu fark ipi göğüslemesine yetmedi. Fransız sprinter Andre Darrigade son metrelerde farkı kapattı ve zaferi tekerlek farkıyla almayı başardı.

Şampiyonlar şampiyonu yarışın ardından gözyaşlarına hâkim olamadı. Sonuna yaklaştığı kariyerine son bir büyük zafer ekleme şansını kaybetmişti.

Kariyerinin en parlak zamanlarını kesintiye uğratan İkinci Dünya Savaşı’nda savaşmak zorunda kalan ve hatta bir süre esir hayatı yaşayan, çok sevdiği küçük kardeşini 1951’de bir bisiklet yarışında kaybeden, yaşadığı evlilik dışı ilişki nedeniyle bir zamanlar kahramanlık mertebesine yükseltildiği ülkesinde neredeyse aforoz edilme konumuna gelen Coppi’nin hayatına da maalesef bir başka trajedi son verdi. 1959’da gösteri yarışı için gittiği Afrika’da sıtmaya yakalandı. 2 Ocak 1960’ta öldüğünde henüz sadece 40 yaşındaydı.

Kaynak: William Fotheringham – Fallen Angel: The Passion of Fausto Coppi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 04/10/2015 by .
%d blogcu bunu beğendi: